Dijital Pazarlama

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motorlarında yaptığımız sorguların karşılığında çıkan sonuçlar, ücretli reklamlar ve organik sonuçlar olmak üzere 2’ye ayrılır. Arama motoru optimizasyonu, kısaca SEO, bir süreçtir ve arama sonuçlarında organik olarak gözükmeyi hedefler.

SEO kendi içinde 2’ye ayrılır; Site içi SEO ve site dışı SEO. Birçok kuralı olan SEO çalışmasını kısaca özetlemek gerekirse; arama motorunun, ilgili anahtar kelimeyi daha iyi anlamasını sağlamaktır diyebiliriz. Arama motorları, web sitenizin teknik olarak iyi çalışmasını, farklı, ilgi çekici ve özgün bir içeriğe sahip olmasını beklemektedir.

Bir SEO uzmanı ajans ile çalışmak sitenizi geliştirmenize ve zaman kazanmanıza büyük bir katkı sağlayacaktır. Doğru SEO teknikleri kullanıldığında her web sitesi için sonuç almak mümkündür. Ancak SEO çalışmasına başlamak için en uygun zaman, web sitenizi yeniden tasarlayacağınız ya da yeni bir web site oluşturmak istediğiniz zamandır. Bu şekilde web siteniz yolun başında en uygun şekilde tasarlanabilir ve iyileştirmeler gerçekleştirilebilir.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

Arama motoru sonuçlarında ücretli bölümlerde yer alınmasını sağlayan çalışmaların bütününe arama motoru pazarlaması denmektedir. Bunun için işletmeler kendileriyle alakalı olan bazı sözcük ve sözcük öbeklerine reklam vererek ilgili sonuçlarda kullanıcının karşısına çıkmayı hedefler. Arama motoru, reklam sıralamasını yaparken birçok kriterin karşılanmasını beklemektedir. Bu nedenle hem bütçenizin karşılığını alabilmek hem de zamandan kazanmak için uzman bir ajans ile çalışılmalıdır.

Arama motoru pazarlaması için çeşitli kampanya türleri vardır, bunlar reklamların nerelerde yayınlanacağını belirler.

Bu kampanyada reklamlar Google arama sonuçlarında ve diğer Google sitelerinin yanında görünür. Potansiyel müşterilere metin reklamlarınızı göstermek için kullanabilirsiniz.


Görüntülü arama ağı reklamlarıyla kullanıcılar, internet sitelerinde gezinirken, video izlerken, maillerine bakarken ya da çeşitli uygulamaları kullanırken reklamlarınız ile karşılaşabilirler. Görüntülü reklamlar aracılığıyla kullanıcıların ilgisini çekerek onlarla etkileşime geçebilirsiniz. Çoğunlukla re-marketing çalışmalarında kullanılan görüntülü reklamlar, daha önce web sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıların karşısına, farklı alanlarda tekrar çıkmanıza olanak vermektedir.

Satıcılar için, ürün verilerinden oluşan ve envanteri tanıtmak için kullanılan bir kampanya türüdür. Kullanıcılar ürünün fotoğrafı, fiyatı, başlığı, mağaza adı ve diğer bilgilerine ulaşabilir. Böylece kullanıcılar ürün bilgilerine reklama tıklamadan önce ulaştığı için daha uygun potansiyel müşteriler edinmek mümkündür.

Youtube ve Google görüntülü reklam ağında video reklamlar yayınlamaya olanak tanır. Çeşitli video reklam biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Analiz

Google Analytics, Yandex Metrica gibi analiz araçları, internet sitenize gelen kullanıcıların davranışlarını raporlayarak, sizler için yeni stratejiler geliştirmede yol gösterici olabilir. Kullanıcıların web sitenizde ne kadar süre geçirdiği, hangi sayfalarda gezindiği, hangi ülkenin, hangi şehrinde olduğu, telefon mu, tablet mi yoksa bilgisayar mı kullandığını görebilir, bu verilere göre web sitenizi revize edebilir ve pazarlama, iletişim stratejinizi geliştirebilirsiniz.

E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlama günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Doğru kullanıldığında kullanıcılar üzerinde oldukça etkili bir dijital pazarlama yöntemidir.

 

Kullanıcılara ürün, hizmet ve kampanyalar hakkında bilgilendirme yapmak, onlara indirim kodu vb. Avantajlar sunarak tekrar ziyaret ve satış hedeflemek, müşterilerinize özel kişiselleştirmeler yaparak müşteri bağımlılığını arttırmak ve tüm bunları diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyetle yapmak, e-posta pazarlamasının tercih edilmesindeki nedenlerin başında sayabiliriz. Maillerinizde okuyucuyu şaşırtmak, duygusal bir etki yaratmak ya da kullanıcılarınıza fayda sağlamak, etkili bir e-posta pazarlama için başlangıç olabilir.

Dijital PR

İnternet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılmasına verilen isimdir. İnternetin sağlamış olduğu avantajlardan biri olan büyük kitlelere ulaşmanın kolaylığı ve sonucunda etkili sonuçlar alınması günümüzde Dijital Pr’ı öne çıkarmıştır. Ayrıca, geleneksel medyanın kullanımına oranla daha düşük maliyetlidir ve geri dönüşlerin ölçülmesi oldukça kolaydır.

Harita Kaydı

Google harita kaydı özelliği, müşterilere istedikleri firmanın adresi, çalışma saatleri, web sitesi ya da telefon gibi bilgilerine kolaylıkla ulaşabilme imkânı tanır. Firmanızın doğru bir şekilde harita kaydı tamamlandığında, Google firmanızı işletmenizle ilgili arama yapan kullanıcılara gösterecektir. Böylece kullanıcılar satışın gerçekleştiği ya da hizmetinizin sunulduğu yere kolay bir şekilde ulaşabilecektir.

Google harita kaydı aynı zamanda sunduğu yorum özelliği ile müşterilerinizin işletmeniz hakkında bilgiler paylaşmasına ve görüşlerini bildirmesine olanak tanır. Aldığınız yorumlarla işletmenizin Google’da öne çıkmasını sağlar ve potansiyel müşterilerinize işletmenizle ilgili tarafsız görüşler sunarsınız.