SEO

SEO

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu:

 

İnternetin insan hayatına girmesi ile oluşan sanal dünya birçok yeniliği beraberinde getirdi. Bunlar tek tek saymakla bitmeyeceği gibi artık herkesin bildiği şeyler olmuş durumda. İşte bu noktada hayatımıza giren en önemli kavramdan biri; web siteleri. İlk başlarda bir elin parmak sayısı kadardı belki de. Ama bugün ucu bucağı olmayan bir alan haline dönüştü. Web dünyası hayatın her kesitini içinde barındırmakta ve milyonlarca alternatifi önümüze sermekte. Dolayısıyla insanlar geçen zamanla birlikte, teknolojinin de hayal edilemeyen bir hızla ilerlemesi sayesinde, işlerini bu sınırı olmayan dünyaya taşıma zorunluluğu hissettiler. Bunun ilk adımı bir web sitesi tasarımı yapmaktı. Buda farklı bir sektör doğmasına sebep oldu; web tasarım ajansları-firmaları… Artık, belki de binlerce bu bahsi geçen web ajansları, firmalarından var. Ve tabi ki sadece internet sayfanızın olması da işinize bir fayda sağlamamakta. ”Haa benim çevrem var onlara söylerim, el ilanı, kart vs. basar dağıtırım, onlar benim sitemi ziyaret ederler” diyorsanız, Bandit size hayatta başarılar diler… 🙂

Günümüzde internet sitesi olmayan kalmadı gibi bir şey. Gerek şahsi gerek kurum için bir site kurmak bakkaldan ekmek almak kadar kolay. Peki tıklanmayan, gösterilmeyen, okunmayan bir web sitesi kimin ne işine yarar? Dünya üzerinde insanlar bir web sitesi ile inanılmaz işler yapar, milyar dolarların sahibi olurken, siz, sadece yapmış olmak için yapanlardan olmayın!

Bu noktada web sitenizin fark edilmesi, tıklanması yani trafik alması lazım. Bu da sizden başkalarının da sitenizi ziyaret etmesi anlamına gelir. Ama öyle gelişi güzel değil, size ihtiyacı olanın, sizi arayanın bulması demektir. Arama motorları işte bu yüzden var. Sorduğumuz ya da aradığımız her neyse ona ilişkin en alakalı-ilgili cevabı vermek için. Bu uğurda yapılan çalışmalara da kısaca SEO, uzunca Search Engine Optimization, yani Arama Motoru Optimizasyonu diyoruz.

İşte bu görselde gördüğünüz ve altında yeşil renk ile reklam yazanların dışındaki tüm sonuçlar organik yani doğal sonuçlardır. Doğal dediysek öyle kendiliğinden gelmiş sanmayın Arama sorgunuza göre seçilen en ilgili, güvenilir, lider veya otoriter web sayfalarıdır. İyi bir çalışma ile sizinde sayfanız arama motorlarının ilk sıralarında görülebilir. İlk sayfada görülmenin avantajını kısaca özetlemek gerekirse; bir sorgunun karşılığında organik sonuçların 1.sırasında olan sayfa %80 tıklama alacaktır. 2.ve3. sırada bulunanlar ise bu orana yakın olarak takip edeceklerdir.  Sektörünüz ve hangi aramalarda yani anahtar kelimelerde gözükmek istediğinize göre de ziyaretçi sayınız ve geri dönüş sayıları değişim gösterecektir. Fakat ne olursa olsun ilk sıralarda olan sayfalar diğerlerinin her daim önünde olacaktır!

SEO nasıl yapılır?

Bunun birçok kuralı, prensibi vardır. Biraz araştırmayla kafanız çok fazla karışabilir. Çünkü maalesef  büyük çoğunluk teknik tabirleri kullanarak karşı tarafı ikna edebileceklerini düşünmekteler. Biz bunu yapmadan açık ve herkesin anlayacağı kısa bir biçimde bunu özetleyeceğiz.

SEO iki bölümden oluşur.

  1. Site içi SEO
  2. Site dışı SEO

İsimlerinde de ne oldukları aslında çok belli. Bu iki bölümünde ince ve epeyce fazla detayları vardır. Ancak burada uzun uzadıya anlatmayacağız.
Site İçi SEO; web sitesi içerisinde bulunan teknik alt yapıdan, metinlerin ve görsellerin içeriğine kadar olan kısmında yapılan çalışmaların bütündür.
Site Dışı SEO; ise kendi sitemizin dışında yapılan çalışmalara denir. Bu çalışmaları şöyle örnekleyebiliriz; diğer sitelerin bizim hakkımızda konuşmaları, bizi referans göstermeleri ve önermeleri gibi.

Gelinen noktada SEO konusunda uzmanlaşmış birçok ajans bulunurken, sadece bir iki teknik kullanarak sonuç elde etmeye çalışan çok sayıda kişi-kurumda mevcuttur. Çalışacağınız ajansı seçerken çok çok dikkatli olmalısınız. Bu uyarıyı biz değil, Google en yüksek seviyeden yapmaktadır. Google Support sayfasında bulunan ‘bir SEO’ya ihtiyacınız mı var?’ yazısı detaylı olarak incelenmeli ve değerlendirme buna göre yapılmalıdır.

Biz, Bandit Dijital Medya Ajansı olarak, Google’ın makalesindeki koşulları yerine getiriyor, SEO konusunda uzmanlaşmış profesyonel ekibimiz ile yanınızda oluyoruz. Asla bir fiyat tablosu, kalıplaşmış sözleşme örnekleri ya da hayatınızda hiç duymadığınız terimler ile aklınızı çelmeye çalışanlardan olmuyoruz.

No Comments

Post A Comment